Årets stipendiat

Årets stipendiat

I år tilldelades stipendiet till Linn Posse. Motiveringen följer här nedan.

Juryn för Föreningen Karin Bergöö Larssons stipendium har valt Linn Posse till 2017 års Karinstipendiat. Motiveringen är:

Med stor bredd - teckningar, målningar i olika genrer, arbeten i lera och tryck på textil - utforskar Linn Posse med öppna ögon, empati och humor tonsäkert en myllrande värld av människor i alla åldrar, hundar och allt annat som kommer i hennes väg. Utöver det nära liggande tar hon sig an de stora frågorna. 1 portföljen finns en tankeväckande bildserie om oss och de hotade arterna. Som formgivare åt göteborgska Utrikespolitiska Föreningens tidskrift Utblick Magazine bidrar hon med träffsäkra illustrationer. Alltså en värdig mottagare av Karinstipendiet.

Bild 1
Siw Lunander delar ut stipendiet till Linn Posse

 

Bild 2
Linn Posse